13.05.2008 Serbările Medievale ale Braşovului - Arena Liceului Sportiv, Ediţia a II-a

Braşovul se pregăteşte de sărbătoare. Serbările Medievale ale Braşovului vor avea loc la acest sfârşit de săptămână, pe Arena Liceului Sportiv. Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean Braşov şi a ajuns la cea de-a doua ediţie. După succesul fulminant de anul trecut, Serbările Medievale ale Braşovului promit spectatorilor reprezentaţii de excepţie, din care nu vor lipsi cavalerii, domniţele, întrecerile medievale, trubadurii, concertele şi focurile de artificii. Intrarea este liberă. Sunteţi invitaţi la două zile de spectacole care vă vor aduce aminte de farmecul vremurilor din trecut.  

SÂMBĂTĂ. 17 MAI 2008
 
PE ARENA LICEULUI SPORTIV
Ora 12:00 – Parada participanţilor în frunte cu cimpoierii de la Holloenek pe traseul CJBV – bretea – N. Iorga – Mureşenilor - Bariţiu – Şirul Beethoven- Poarta Ecaterinei-Poarta Schei - Liceul Sportiv.
Ora 12:45 – Prezentarea programului şi defilarea participanţilor în Arena Liceului Sportiv pe musica CIMPOIERII HOLLOENEK.
 
Ora 13:00 – Ansamblul FREE SOUND – Dreamscape – Improvizaţii pe teme medievale
 
Ora 13:40 – Formaţia AETERNUM – concert muzică medievală cu uşoară tentă rock.
 
14:00 – 15:20- Cavalerii STRĂJERII COROANEI vor invita publicul la concursuri:
  • Luptă pe bârnă cu saci de nisip
  • Tras cu arcul
  • Luptă cu spada
  • Împingerea cu scuturi
  • Tăierea cireşei cu toporul
·        Premierea câştigătorilor
 
Ora 15:20 – Spectacol de teatru „ Se caută străjeri” - Cavalerii STRĂJERII COROANEI
 
Ora 16:00 – Sceneta „PRINŢESA MARIA” – regizor EMIL HARTMANN, urmată de TURNIRUL CAVALERILOR – turnir şi întreceri cavalereşti în compania a 6 cascadori de elită şi a 10 cai pregătiţi pentru turnir medieval sub îndrumarea maeştrilor GHEORGHE CONSTANTIN DUCAR – Herghelia Diana din Râşnov şi AUREL BOATĂ – Bucureşti.
 
Ora 17:00 – Demonstraţii călare de utilizare a armelor medievale (tir cu arcul, aruncarea suliţei, exerciţii de sspadă, ciocan de luptă, atac cu suliţa lungă, kokber urmate de demonstraţie de tras cu arcul – CAVALERII CSABAFIAK călare pe 6 cai special antrenaţi în lupta cu focul.
 
Ora 18:20 – ateliere de lucru şi demonstraţii practice cu arme medievale pentru publicul larg, şi răgaz de ospăţ.
 
Ora 19:00 – Spectacol muzical în compania maeştrilor MIRCEA BANICIU, VASILE ŞEICARU.
 
Ora 20:00 – „Istoria Dansului” incluzând dansuri irlandeze în compania trupei de dans THE SKY
 
Ora 20:30 – Spectacol de animaţie cu foc – cu trupa THE SERIOUS ROAD TRIP
 
Ora 21:00 – spectacol extraordinar ROMANIA – K1 - REDNEX.
 
Ora 22:00 – focuri de artificii.
 
LA POARTA ECATERINEI.
 
Ora 14:00 – Teatru de păpuşi cu trupa „VALIZA CU TEATRU”
Ora 22:30 – Spectacol de muzică tradiţională din diferite ţări de pe glob şi proiecţie de film – realizator ANSAMBLUL EINUIEA.
 
LA CENTRUL CULTURAL REDUTA
Ora 16:00 - teatru medieval „LEGENDA FAMILIEI HIRSCHER” în regia maestrului GEORGE CUSTURĂ
 
DUMINICĂ. 18 MAI 2008
 
PE ARENA LICEULUI SPORTIV
 
Ora 12:00 – Parada participanţilor în frunte cu cimpoierii de la Holloenek pe traseul CJBV – bretea – N. Iorga – Mureşenilor -  Bariţiu – Şirul Beethoven- Poarta Ecaterinei-Poarta Schei - Liceul Sportiv.
 
Ora 13:00 – Ansamblul istoric PASSAMEZZO – spectacol de muzică şi dansuri renascentiste urmate de lecţii de dans pentru public.  Grupul TRUVERII – spectacol de muzică şi teatru medieval – farse
 
Ora 14:15 –  exemplificarea mobilizării armatei secuieşti medievale şi participare la luptă cu emiterea de semnale de luptă cu torţe de 12m .– CAVALERII CSABAFIAK călare pe 6 cai special antrenaţi în lupta cu focul.
 
Ora 15:30 - Ansamblul FLAUTO DOLCE şi soprana MIHAELA MAXIM – muzică de inspiraţie etno pentru voce şi ansamblu de flaute drepte
 
Ora 16:00 - demonstraţii de luptă cu Cavalerii STRĂJERII COROANEI – spadă, spadă de asalt, halebardă, topor, bici de luptă, arc.
 
Ora 16:40 – Concurs cu publicul „Cel mai puternic om din cetate” - Cavalerii STRĂJERII COROANEI - cărat şi aruncat buşteni, cărat vase de apă, skandenberg, trasul de frânghie, răpirea fecioarelor, premierea câştigătorilor
 
Ora 17:15– Sceneta „PRINŢESA MARIA” – regizor EMIL HARTMANN urmată de turnir şi spectacol cavaleresc cu ORDINUL CAVLERILOR DE MEDIAŞ iar în încheiere TURNIRUL CAVALERILOR – turnir şi întreceri cavalereşti în compania a 6 cascadori de elită şi a 10 cai pregătiţi pentru turnir medieval sub îndrumarea maeştrilor GHEORGHE CONSTANTIN DUCAR – Herghelia Diana din Râşnov şi AUREL BOATĂ – Bucureşti.
 
Ora 18:40 – ateliere de lucru şi demonstraţii practice cu arme medievale pentru publicul larg, şi răgaz de ospăţ.
 
Ora 19:00 – Spectacol muzical în compania maestrului NICU ALIFANTIS
 
Ora 19:45 – Concert de muzică irlandeză şi dansuri în compania trupei SHANNON CEILI BAND
 
Ora 20:15 – Spectacol de animaţie cu foc – cu trupa THE SERIOUS ROAD TRIP
 
Ora 21:00 – spectacol extraordinar LOREDANA GROZA
 
Ora 22:00 – focuri de artificii şi încheierea Serbărilor Medievale ale Braşovului.
 
LA POARTA ECATERINEI.
 
Ora 14:00 – Teatru de păpuşi cu trupa „VALIZA CU TEATRU”

Toate știrile...

Evenimente în desfășurare